Historia

KS Olimpia Truskolasy

Na początku lat siedemdziesiątych w Truskolasach na miejscowym boisku rozgrywano liczne piłkarskie spotkania pomiędzy drużynami z tzw. "górki" i "dołka", czyli zespołami złożonymi z chłopaków, którzy mieszkali w górnej i dolnej części Truskolasów. Gdy padła propozycja założenia klubu i zgłoszenia drużyny do rozgrywek, wszyscy ochoczo przystąpili do działania.

Klub LZS Olimpia Truskolasy powstał w 1972 roku. Jest najstarszym, jednosekcyjnym (piłkarskim) klubem sportowym w miejscowości. Jej założycielami byli, Jan Krok- nauczyciel historii i wychowania fizycznego w szkołach podstawowych w Truskolasach i Pile, Wacław Brzęczek(ojciec Jerzego Brzęczka), Krzysztof Brzęczek(brat Jerzego Brzęczka), Tadeusz GazdaZbigniew Antoni Flakowie.

Pomysłodawcą nazwy klubu był Maciej Szymański, działacz Rady Powiatowej zrzeszenia LZS w Kłobucku, który zaproponował, że jeżeli boisko piłkarskie usytuowane jest na górce, to niech klub nazywa się "Olimpia".

W 1972 roku drużyna seniorów została zgłoszona do najniższej klasy rozgrywkowej, czyli C klasy. Występowała tam tylko jeden sezon. Szybko awansowała. Dwa lata później grała już w A klasie (trener Jan Krok). Początkowo piłkarze Olimpii rozgrywali mecze w Borowem, później wybudowali własne boisko, które znajdowało się tuż za obecnym. Po sześciu latach występowania w A klasie drużyna seniorów awansowała do klasy Okręgowej. Niestety po jednorocznym pobycie, nastąpił spadek do klasy A. Tym razem Olimpia na dłużej zagościła w przedsionku klasy okręgowej.

W międzyczasie działacze Olimpii wybudowali nowe boisko piłkarskie oraz pawilon sportowy (szatnie, pokoik sędziowski, sanitariaty oraz pomieszczenia gospodarcze).

W 1997 roku drużyna seniorów pod kierunkiem grającego trenera Władysława Kłaka ponownie awansowała do klasy okręgowej, w której występuje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Duża w tym zasługa obecnego prezesa klubu Krzysztofa Krawczyka, właściciela firmy budowlanej "Betonex". W 1996 roku gdy obejmował on prezesowskie stery, klub przeżywał najgorszy okres w swej historii, chylił się ku upadkowi.

W sezonie piłkarskim 1998/99 drużyna seniorów, zajmując czwarte miejsce w rozgrywkach "okręgówki", zanotowała największy ligowy sukces w dotychczasowej historii klubu. Jednocześnie systematycznie poprawiano stan bazy sportowej klubu. W krótkim czasie wokół boiska postawiono płot, wyremontowano budynek klubowy, do którego doprowadzono wodę, zamontowano prysznice. Wokół boiska zainstalowano sztuczne oświetlenie, które pozwala trenować w godzinach wieczornych.

W 1999 roku seniorzy Olimpii Truskolas awansowali do finału Pucharu Polski na szczeblu województwa częstochowskiego, ulegając w dwumeczu (1:1 u siebie i na 1:3 na wyjeździe) występującemu w III lidze Rakowowi Częstochowa.

W sezonie 2000/2001 w klubie istniała jedyny raz w historii występująca w klasie B podokręgu częstochowskiego drużyna rezerwowa (trener Stanisław Wrzesiński). Wówczas w klubie, w systematycznych zajęciach treningowych uczestniczyło prawie 100 piłkarzy.

W 1985 roku drużyna juniorów młodszych Olimpii (trener Jan Krok) zajęła V miejsce w finale krajowym Ogólnopolskiego Turnieju Chłopców "Piłkarska Kadra Czeka" w Dębicy. W 1999 roku w tychże rozgrywkach (trener Stanisław Wrzesiński) wywalczyła IV miejsce w turnieju strefowym (półfinał krajowy), w Sulejowie. Drużyny młodzieżowe (trampkarzy młodszych i starszych oraz juniorów młodszych i starszych) odnosiły również sukcesy, biorąc udział w licznych turniejach piłkarskich (na boisku i hali) rozgrywanych na terenie województw opolskiego i śląskiego.

Drużyna seniorów Olimpii Truskolasy trzykrotnie triumfowała (2004, 2005 i 2008 r.) w Mistrzostwach Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów im. Marka Sztolcmana.

Królem strzelców pierwszej edycji w 2001 roku był zdobywca 13 bramek Dawid Błaszczykowski, a w 2004 i 2005 roku (11 bramek) grający trener Dariusz Dobosz. W 2004 i 2005 roku trenerzy, sędziowie i organizatorzy halowych mistrzostw najlepszym piłkarzem wybrali Dariusza Dobosza, a w 2008 roku Marcina Krawczyka. W 2002 roku najlepszym bramkarzem wybrano obecnego wiceprezesa klubu Dariusza Bala. Piłkarskimi "odkryciami" mistrzostw zostali: w 2005 roku Łukasz Kozak, a w 2008 Sławomir Ogłaza. Nagrodę dla najlepszego obrońcy mistrzostw przyznano w 2007 roku Dawidowi Błaszczykowskiemu, a w 2008 Pawłowi Konieczce(wszyscy Olimpia Truskolasy).

Olimpia Truskolasy była organizatorem czterech edycji Halowych Turniejów Piłki Nożnej Seniorów oraz turniejów młodzieżowych (trampkarze starsi, juniorzy młodsi) o Puchar Firmy "Betonex", w których uczestniczyły drużyny z powiatu kłobuckiego oraz byłych województw: opolskiego, sieradzkiego i częstochowskiego. Wszystkie turnieje rozgrywane były w hali sportowej Szkoły Podstawowej, a następnie Zespołu Szkół w Truskolasach. PPUH "Betonex" Truskolasy Krzysztofa Krakwczyka otrzymał w 2001 r. nagrodę-statuetkę mecenasa/sponsora sportu w powiecie kłobuckim.

Począwszy od momentu powstania klubu funkcję prezesa piastowali:Jan KrokJózef ŚmiałekRyszard KulejSławomir KubatKrzysztof Brzęczek oraz Krzysztof Krawczyk. Trenerami zespołu seniorów byli: Jan KrokCzesław LichockiWładysław KłakStanisław WrzesińskiDariusz DoboszRafał Owczarek, ponownie Dariusz Dobosz Tomasz Maniura.

Najsłynniejszym wychowankiem klubu jest Jerzy Brzęczek srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992 r.), który w zespole Olimpii występował będąc trampkarzem. Ponadto w różnych okresach barwy klubu z Truskolasów reprezentowali m.in. Władysław Kłak(II liga niemiecka - FC Magdeburg, II liga - Raków Częstochowa, III liga - Victoria Częstochowa), Paweł Konieczko(I liga - Raków Częstochowa), Sławomir Bartłomiejczyk(II liga - Raków Częstochowa), Krzysztof Troczka(III liga - Sparta Zabrze, Motor Praszka, Carina Gubin; srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów z zespołem Gwarka Zabrze) oraz kilku piłkarzy z przeszłością III i IV-ligową (m.in. Łukasz LechowskiKrzysztof BalsamRoman KrauzeGrzegorz PytelDariusz DoboszArtur KurasińskiGrzegorz KrawczykTomasz KubackiTomasz Maniura).

W drużynie seniorów występował również Sławomir Ogłaza(obecnie II-ligowy Raków Częstochowa), będący zarazem reprezentantem Częstochowskiej Akademii Taekwon-do, Sławomir Ogłaza, który podczas odbywających się w kwietniu 2007 roku w słowackim Popradzie XIII Mistrzostwach Europy Juniorów w Taekwon-do wywalczył tytuł mistrza Europy w walkach (+70kg), a w czerwcu 2007 roku tytuł mistrza świata w walkach (+70kg) podczas odbywających się w kanadyjskim Quebec City IX Mistrzostw Świata Juniorów w Taekwon-do. Sławomir Ogłaza to również wicemistrz Europy i Świata Juniorów z 2006 roku.

W 2008 roku Olimpia dokonała historycznego awansu do IV ligi (trener Tomasz Maniura). W sezonie 2010/11 seniorzy Olimpii awansowali do finału Pucharu Polski Podokręgu Częstochowskiego, gdzie ulegli Skrze Wadrox Częstochowa(0:3). W 2011 Olimpia zrezygnowała z występów w IV lidze likwidując drużynę seniorów. Po trzech latach ponownie seniorzy wracają do Truskolasów...

Obecnie klub prowadzi szkolenie w czterech zespołach: seniorzy grający w B klasie grupie I (trener Marcin Zalewski), juniorzy (trener Cezary Tomziński), trampkarze(trener Piotr Michalski), młodzicy (trener Adrian Nalichowski).

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości