zamknij reklamę

Historia

KS Olimpia Truskolasy

Na początku lat siedemdziesiątych w Truskolasach na miejscowym boisku rozgrywano liczne piłkarskie spotkania pomiędzy drużynami z tzw. "górki" i "dołka", czyli zespołami złożonymi z chłopaków, którzy mieszkali w górnej i dolnej części Truskolasów. Gdy padła propozycja założenia klubu i zgłoszenia drużyny do rozgrywek, wszyscy ochoczo przystąpili do działania.

Klub LZS Olimpia Truskolasy powstał w 1972 roku. Jest najstarszym, jednosekcyjnym (piłkarskim) klubem sportowym w miejscowości. Jej założycielami byli, Jan Krok- nauczyciel historii i wychowania fizycznego w szkołach podstawowych w Truskolasach i Pile, Wacław Brzęczek(ojciec Jerzego Brzęczka), Krzysztof Brzęczek(brat Jerzego Brzęczka), Tadeusz GazdaZbigniew Antoni Flakowie.

Pomysłodawcą nazwy klubu był Maciej Szymański, działacz Rady Powiatowej zrzeszenia LZS w Kłobucku, który zaproponował, że jeżeli boisko piłkarskie usytuowane jest na górce, to niech klub nazywa się "Olimpia".

W 1972 roku drużyna seniorów została zgłoszona do najniższej klasy rozgrywkowej, czyli C klasy. Występowała tam tylko jeden sezon. Szybko awansowała. Dwa lata później grała już w A klasie (trener Jan Krok). Początkowo piłkarze Olimpii rozgrywali mecze w Borowem, później wybudowali własne boisko, które znajdowało się tuż za obecnym. Po sześciu latach występowania w A klasie drużyna seniorów awansowała do klasy Okręgowej. Niestety po jednorocznym pobycie, nastąpił spadek do klasy A. Tym razem Olimpia na dłużej zagościła w przedsionku klasy okręgowej.

W międzyczasie działacze Olimpii wybudowali nowe boisko piłkarskie oraz pawilon sportowy (szatnie, pokoik sędziowski, sanitariaty oraz pomieszczenia gospodarcze).

W 1997 roku drużyna seniorów pod kierunkiem grającego trenera Władysława Kłaka ponownie awansowała do klasy okręgowej, w której występuje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Duża w tym zasługa obecnego prezesa klubu Krzysztofa Krawczyka, właściciela firmy budowlanej "Betonex". W 1996 roku gdy obejmował on prezesowskie stery, klub przeżywał najgorszy okres w swej historii, chylił się ku upadkowi.

W sezonie piłkarskim 1998/99 drużyna seniorów, zajmując czwarte miejsce w rozgrywkach "okręgówki", zanotowała największy ligowy sukces w dotychczasowej historii klubu. Jednocześnie systematycznie poprawiano stan bazy sportowej klubu. W krótkim czasie wokół boiska postawiono płot, wyremontowano budynek klubowy, do którego doprowadzono wodę, zamontowano prysznice. Wokół boiska zainstalowano sztuczne oświetlenie, które pozwala trenować w godzinach wieczornych.

W 1999 roku seniorzy Olimpii Truskolas awansowali do finału Pucharu Polski na szczeblu województwa częstochowskiego, ulegając w dwumeczu (1:1 u siebie i na 1:3 na wyjeździe) występującemu w III lidze Rakowowi Częstochowa.

W sezonie 2000/2001 w klubie istniała jedyny raz w historii występująca w klasie B podokręgu częstochowskiego drużyna rezerwowa (trener Stanisław Wrzesiński). Wówczas w klubie, w systematycznych zajęciach treningowych uczestniczyło prawie 100 piłkarzy.

W 1985 roku drużyna juniorów młodszych Olimpii (trener Jan Krok) zajęła V miejsce w finale krajowym Ogólnopolskiego Turnieju Chłopców "Piłkarska Kadra Czeka" w Dębicy. W 1999 roku w tychże rozgrywkach (trener Stanisław Wrzesiński) wywalczyła IV miejsce w turnieju strefowym (półfinał krajowy), w Sulejowie. Drużyny młodzieżowe (trampkarzy młodszych i starszych oraz juniorów młodszych i starszych) odnosiły również sukcesy, biorąc udział w licznych turniejach piłkarskich (na boisku i hali) rozgrywanych na terenie województw opolskiego i śląskiego.

Drużyna seniorów Olimpii Truskolasy trzykrotnie triumfowała (2004, 2005 i 2008 r.) w Mistrzostwach Powiatu Kłobuckiego w Halowej Piłce Nożnej Seniorów im. Marka Sztolcmana.

Królem strzelców pierwszej edycji w 2001 roku był zdobywca 13 bramek Dawid Błaszczykowski, a w 2004 i 2005 roku (11 bramek) grający trener Dariusz Dobosz. W 2004 i 2005 roku trenerzy, sędziowie i organizatorzy halowych mistrzostw najlepszym piłkarzem wybrali Dariusza Dobosza, a w 2008 roku Marcina Krawczyka. W 2002 roku najlepszym bramkarzem wybrano obecnego wiceprezesa klubu Dariusza Bala. Piłkarskimi "odkryciami" mistrzostw zostali: w 2005 roku Łukasz Kozak, a w 2008 Sławomir Ogłaza. Nagrodę dla najlepszego obrońcy mistrzostw przyznano w 2007 roku Dawidowi Błaszczykowskiemu, a w 2008 Pawłowi Konieczce(wszyscy Olimpia Truskolasy).

Olimpia Truskolasy była organizatorem czterech edycji Halowych Turniejów Piłki Nożnej Seniorów oraz turniejów młodzieżowych (trampkarze starsi, juniorzy młodsi) o Puchar Firmy "Betonex", w których uczestniczyły drużyny z powiatu kłobuckiego oraz byłych województw: opolskiego, sieradzkiego i częstochowskiego. Wszystkie turnieje rozgrywane były w hali sportowej Szkoły Podstawowej, a następnie Zespołu Szkół w Truskolasach. PPUH "Betonex" Truskolasy Krzysztofa Krakwczyka otrzymał w 2001 r. nagrodę-statuetkę mecenasa/sponsora sportu w powiecie kłobuckim.

Począwszy od momentu powstania klubu funkcję prezesa piastowali:Jan KrokJózef ŚmiałekRyszard KulejSławomir KubatKrzysztof Brzęczek oraz Krzysztof Krawczyk. Trenerami zespołu seniorów byli: Jan KrokCzesław LichockiWładysław KłakStanisław WrzesińskiDariusz DoboszRafał Owczarek, ponownie Dariusz Dobosz Tomasz Maniura.

Najsłynniejszym wychowankiem klubu jest Jerzy Brzęczek srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992 r.), który w zespole Olimpii występował będąc trampkarzem. Ponadto w różnych okresach barwy klubu z Truskolasów reprezentowali m.in. Władysław Kłak(II liga niemiecka - FC Magdeburg, II liga - Raków Częstochowa, III liga - Victoria Częstochowa), Paweł Konieczko(I liga - Raków Częstochowa), Sławomir Bartłomiejczyk(II liga - Raków Częstochowa), Krzysztof Troczka(III liga - Sparta Zabrze, Motor Praszka, Carina Gubin; srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów z zespołem Gwarka Zabrze) oraz kilku piłkarzy z przeszłością III i IV-ligową (m.in. Łukasz LechowskiKrzysztof BalsamRoman KrauzeGrzegorz PytelDariusz DoboszArtur KurasińskiGrzegorz KrawczykTomasz KubackiTomasz Maniura).

W drużynie seniorów występował również Sławomir Ogłaza(obecnie II-ligowy Raków Częstochowa), będący zarazem reprezentantem Częstochowskiej Akademii Taekwon-do, Sławomir Ogłaza, który podczas odbywających się w kwietniu 2007 roku w słowackim Popradzie XIII Mistrzostwach Europy Juniorów w Taekwon-do wywalczył tytuł mistrza Europy w walkach (+70kg), a w czerwcu 2007 roku tytuł mistrza świata w walkach (+70kg) podczas odbywających się w kanadyjskim Quebec City IX Mistrzostw Świata Juniorów w Taekwon-do. Sławomir Ogłaza to również wicemistrz Europy i Świata Juniorów z 2006 roku.

W 2008 roku Olimpia dokonała historycznego awansu do IV ligi (trener Tomasz Maniura). W sezonie 2010/11 seniorzy Olimpii awansowali do finału Pucharu Polski Podokręgu Częstochowskiego, gdzie ulegli Skrze Wadrox Częstochowa(0:3). W 2011 Olimpia zrezygnowała z występów w IV lidze likwidując drużynę seniorów. Po trzech latach ponownie seniorzy wracają do Truskolasów...

Obecnie klub prowadzi szkolenie w czterech zespołach: seniorzy grający w B klasie grupie I (trener Marcin Zalewski), juniorzy (trener Cezary Tomziński), trampkarze(trener Piotr Michalski), młodzicy (trener Adrian Nalichowski).

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Więcej informacji można znaleźc w naszej Polityce Prywatności. [X] Zamknij